מילון מונחים - חומרה
3.0.3 AMD
3.0.4 ATA
3.0.5 Athlon
3.0.6 Bluetooth
3.0.7 CD-R
3.0.8 DDR
3.0.9 IDE
3.1.0 ISA
3.1.1 LCD
3.1.2 PCI
3.1.3 PCI-Express
3.1.4 USB


AMD

AMD (ראשי תיבות של Advanced Micro Devices) חברה אמריקאית ותיקה המייצרת מעבדים לפלטפורמת x86 (בדומה לפנטיום מבית אינטל), ומהווה המתחרה העיקרית, אך הקטנה, של חברת אינטל.ATA - Advanced Technology Attachment

תקן לחיבור כונני IDE, שמכון התקנים הלאומי של ארה"ב משתמש בו. בדרך כלל מציינים את מהירות העברת הנתונים ליד השם ATA, למשל - ATA-100 פירושו - אפיק במהירות 100 מגבייט לשנייה, ATA-133 - אפיק של 133 מגבייט לשנייה וכן הלאה.Athalon

זהו שם גנרי לסדרת מעבדים מסוד X86 המתוכננים ומיוצרים ע"י חברת AMD.
המעבד הראשון בסדרה זו, שכונה Athlon Classic, היה המעבד הראשון של AMD, שביצועיו עלו על אלה של מתחריו מחברת אינטל, פער שנמשך תקופה ארוכה למדי. AMD המשיכה בפיתוח המעבד במעבד: Athlon 64, בו מיושמת הטכנולוגיה הנקראת AMD64.
כללית, מעבד זה נועד להתחרות במעבדי הפנטיום של אינטל..


Bluetooth 

להשתחרר מהכבלים
Bluetooth היא טכנולוגיה חדשה לתקשורת נתונים אלחוטית, המבוססת על קשר לטווח קצר ובעלות נמוכה. באמצעות Bluetooth ניתן לחבר מכשירים והתקנים מסוגים שונים ללא צורך בכבלים כלשהם, וכך להבטיח חופש תנועה מירבי.
מכיוון שטכנולוגיית Bluetooth משתמשת בקשר רדיו, על כל שני התקנים המצוידים ב-Bluetooth להיות בטווח של עד ל-10 מטרים זה מזה כדי שיוכלו לתקשר ביניהם. עם זאת, מאותה הסיבה אין כל צורך במחברים או בכבלים כדי ליצור את תקשורת ביניהם. כך ניתן לשלוח מסמך ממחשב נישא, הישר להדפסה במדפסת הנמצאת בחדר סמוך - או לשלוט במערכת האזעקה הביתית באמצעות הטלפון הנייד.
טכנולוגיית ה-Bluetooth מהווה כבר היום תקן מוסכם של תקשורת אלחוטית, ועתידה להפוך לאמצעי תקשורת מובנה בעשרות מיליוני טלפונים סלולרים, במחשבים אישיים ונישאים, ובמגוון רחב של התקנים אלקטרוניים אחרים. גם השוק צפוי להגיב על כך בהתאם: צפויה להיווצר דרישה ליישומים חדשניים, לשירותים בעלי ערך מוסף, ולפתרונות קצה-לקצה שיעשו שימוש בטכנולוגיה החדשה.
לטכנולוגיה כזאת עם גישה אלחוטית, מהירה ומאובטחת, ניתן למצוא אינספור יישומים אפשריים. עם פוטנציאל גדול כל כך לא נהיה מופתעים אם טכנולוגיית ה-Bluetooth תהיה לאחת הטכנולוגיות שאומצו בזמן הקצר ביותר בהיסטוריה.

Bluetooth בפעולה
ה-Bluetooth מעניק לנו חופש מסוג חדש. באמצעותו ניתן לשתף מידע, לסנכרן נתונים, לגשת לאינטרנט, להשתלב ברשתות מקומיות (LAN) ואפילו לפתוח את דלת המכונית - כל זאת בקלות ובמהירות, באמצעות טלפון נייד המצויד בממשק Bluetooth.
ניתן לצפות שטכנולוגיית ה-Bluetooth תחליף בהדרגה הרבה מהכבלים המחברים כיום בין מכשירים דיגיטליים שונים. הדיבורית האישית המוכרת לנו, למשל, תוחלף באוזניה ללא חוט מקשר, מאחר וכעת ניתן לשדר את השיחות ישירות לאוזניה, ללא מתווך. באופן דומה מאפשרת טכנולוגיית ה- Bluetooth גלישה באינטרנט עם המחשב הנישא באמצעות הטלפון הנייד - גם כאשר מכשיר הטלפון נמצא בתוך התיק, וללא קשר עין או חיבור פיזי למחשב. כמו כן ניתן לשתף פרטי מידע שונים כגון פגישות, מספרי טלפון וכתובות בין מכשירי טלפון ניידים סמוכים בסביבת העבודה או בין חברים ומשפחה.

העתיד האלחוטי
ככל שיצרנים רבים יותר מאמצים את טכנולוגיית ה-Bluetooth ומתכננים מוצרים חדשים התומכים בטכנולוגיה זו, כך מגלים מפתחי היישומים דרכים חדשות שלא העלו על דעתם למימוש העוצמה הטמונה ב-Bluetooth.
כדי להמחיש את הכיוון שאליו עשויה להוביל אותנו טכנולוגיית ה-Bluetooth, דמיינו לעצמכם את התסריטים הבאים, הלקוחים הישר משיגרת החיים היומיומית שלנו:
עם העליה לאוטובוס, דמי הנסיעה משולמים מיידית דרך הטלפון הנייד שלכם. אתם מקבלים הודעת טקסט אוטומטית המודיעה לכם על כך שהילדים שלכם חזרו הביתה בבטחה. בזמן ההמתנה לטיסה בנמל-התעופה נשלחות לטלפון שלכם באופן ישיר הצעות לרכישת מוצרים בדיוטי-פרי - או שבזמן ההמתנה לטיסה תעדיפו להשתעשע במשחק רב-משתתפים עם חברים.. לאחר שתכתבו דואר אלקטרוני במחשב הנישא, תוכלו לשלוח את ההודעה מייד, באמצעות הטלפון הנייד. תוכלו גם לשלוט באמצעותו על מערכת האזעקה ונעילת הדלתות של המכונית, או לשלב אותו בצורה מיידית ואלחוטית במערכת הסטריאו של המכונית, כך שתוכלו לשוחח בידיים חופשיות בזמן הנהיגה.
בשילוב עם יוזמות נוספות שלנו, כגון WAP ו-Symbian, לטכנולוגיית Bluetooth תהיה השפעה עצומה על חיי היומיום של כולנו. טכנולוגיית Bluetooth היא אחת מטכנולוגיות המפתח שהופכות את העולם הנייד לאפשרי, ומטשטשות את הגבולות בין הבית, המשרד והעולם החיצוני. המטרה שלנו ב-NOKIA היא להפוך את החיים לפשוטים, יעילים ומהנים יותר, ולהציע חופש תנועה גדול יותר ללקוחותינו. אנחנו מאמינים שטלפונים ניידים וכלי תקשורת אחרים הם המפתחות לעתיד חופשי ומעניין יותר.

תמיכה בטכנולוגיית ה-Bluetooth
בהיותה החברה המובילה בשוק לתקשורת ניידת, צברה NOKIA את הניסיון והידע המאפשרים לה לבחון היטב את המגמות הפועלות לקראת העתיד הנייד. בתוך כך, NOKIA מאמינה בלב שלם שהשפעתה של טכנולוגיית ה-Bluetooth עשוי להיות רב עוצמה.
זאת מאחר ובכל רחבי העולם אנחנו עומדים להתרגל לנוחות, מהירות ואמינות בכל מה שנוגע לתקשורת אלחוטית - ועקב כך, כאמור, תגבר הדרישה ליישומים ולשירותים חדשים בעלי ערך מוסף. עם NOKIA כשותפה שלכם, טכנולוגיית ה-Bluetooth יכולה להציע לכם הזדמנויות מסחריות מפתות, והכנסות הולכות וגדלות.
טכנולוגיית ה-Bluetooth היא הישג משותף של חברות מובילות בתעשיית המחשבים והתקשורת העולמית. NOKIA הינה ממייסדי ה-Bluetooth SIG (Special Interest Group), ארגון הנהנה מתמיכה כלל-עולמית. בשל העניין העולמי בטכנולוגיית ה-Bluetooth, טווח היישומים המוצע לה יהיה בהכרח רחב ומגוון. NOKIA הקימה ארגון תמיכה מיוחד עבור מפתחי צד שלישי - והיא אף מארגנת ועידות למפתחים, מפיצה אליהם תכתובת אלקטרונית ומנהלת עבורם קבוצות דיון מיוחדות.


CD-R

זו המדיה הנפוצה וזולה ביותר. ניתן לכתוב עליה פעם אחת בלבד, אך אפשר למלא את כל הנפח בכמה צריבות, כאשר צורבים ב-MultiSession. הצורבים החדישים ביותר מסוגלים לצרוב מדיות כאלו במהירות של עד 52X (7800 MB/S). נפחיהם הסטנדרטיים של מדיות אלו הם 650 או 700 מ"ב, אך ניתן להגיע אף ל-900 מ"ב כאשר עושים Overburn.


DDR

DDR-SDRAM (ראשי תיבות של Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) הוא זכרון מחשב המאפשר את הכפלת הביצועים של זכרון SDRAM רגיל ע"י שליחת נתונים פעמיים בכל מחזור (בעלייה ובירידה של המתח).
שבב DDR-SDRAM מתחבר לחריץ DIMM בעל 184 פינים (בניגוד ל168 בSDRAM רגיל) וזהה בגודלו לשבב SDRAM רגיל.


IDE

תקן מודרני של חיבור כוננים למחשב. מאפשר חיבור כוננים קשיחים,כונן תקליטורים צורבים, נגן DVD ועוד בקלות גם לחסרי ידע טכני. כאשר מחברים כונן כלשהו לIDE נעשה שימוש בתקן להעברת מידע, הפופולרי ביותר הוא ATA ואחריו נמצא הSerial ATA שהוא תקן חדש שמבוסס על תקן הATA אשר מציג מהירות גבוהה יותר, צריכת חשמל נמוכה יותר וכבלים יותר דקים. אך מכיוון שטכנולוגיה זו עוד חדשה היא לא זמינה כל כך, למרות ש לוחות אם חדשים רבים באים עם תמיכה בתקן זה וכך גם כוננים קשיחים רבים. ישנו גם צורך בבקר IDE.
יש להזכיר כי ברוב המקרים הכוננים המחוברים לתקן הATA או Serial ATA אפילו לא מתקרבים למהירות המקסימלית התיאורטית שהתקן תומך בה.


ISA - Industry Standard Architecture

ISA (מאנגלית: ארכיטקיטורה תעשייתית תקנית, Industry Standard Architecture) הוא תקן לאפיק מחשב למחשבים אישיים תואמי IBM, אשר הוצג ב1984, והרחיב את ארכיטקטורת האפיק של XT ל16 ביטים. הוא מתוכנן בכדי לחבר כרטיסים של התקנים היקפים ללוח האם. בנוסף, הפרוטוקולים מאפשרים שליטה על האפיק, למרות שניתן לגשת ישירות רק ל16 מגה-בית הראשונים של הזכרון הראשי. בהתייחסות לארכיטקטורת האפיק של XT, לפעמים מיחסים אותו כארכיטקטורת האפיק של AT.

לקראת סוף שנות ה90, פופולריות הISA החל לרדת בהדרגה, ומרבית לוחות האם של המחשבים האישים תואמי IBM עברו לתכנונים עם יותר חריצי PCI ועם פחות, אם בכלל, חריצי ISA. למרות שישנם עדיין לוחות אם עם חריצי ISA אשר מיוצרים כיום, הם הפכו לנדירים יחסית בזמנים מודרנים.LCD

Liquid Crystal Display) LCD) הינו צג גביש נוזלי, שונה לחלוטין בדרך פעולתו ממסך מסוג שפופרת קרן קתודית.

מסכי LCD הם מסכים הנמצאים בדר"כ במחשבים נישאים בעיקר בשל העובדה שהם דקים, קלים, וצורכים מעט אנרגיה בהשוואה למסכי CRT. חסרונם העיקרי הוא מחירם הגבוה, וזו הסיבה מדוע ברוב המחשבים הביתיים עדיין לא משתמשים בהם.

אנו מכירים את תצוגת ה-LCD ממכשירים אלקטרוניים נוספים. רוב מחשבי הכיס, השעונים הדיגיטלים והטלפונים הסלולאריים משתמשים בתצוגה מסוג LCD. הסיבות לכך שמסכי LCD נפוצים במכשירים אלקטרוניים רבים ולא במחשב האישי הן בגלל שבמכשירים אלקטרונים גודל המסך הוא בדר"כ קטן, הרזולוציה היא נמוכה יחסית ולרוב התצוגה היא בשחור/לבן - אין גווני ביניים (גם לא אפורים).

על מנת להבין את דרך פעולתו של צג זה, יש להבין מהו גביש נוזלי, שכן גביש הוא בדר"כ מוצק.

במוצק כל המולקולות פונות לכיוון אחד והן לא יכולות לזוז. בנוזל כל מולקולה פונה לכיוון אחר, והמולקולות יכולות לנוע בחופשיות בנוזל. גביש נוזלי הוא מעין מצב ביניים - כל המולקולות פונות לאותו כיוון אך הן יכולות לזוז בחופשיות. גבישים נוזלים התגלו עוד במאה ה-19, אולם שימוש טכנולוגי נמצא להם רק ב1971.

יש לציין, כי רק חומרים מסויימים ניתן להעביר למצב גביש נוזלי, ומתוכם רק קבוצת מסוימת הנקראת Twisted Nematics מאפשרת את תצוגת ה-LCD. התכונה המייחדת אותם היא שהם בדר"כ במצב מעוקם אבל אם מעבירים דרכם זרם חשמלי הם מתיישרים, בהתאם לעוצמת הזרם החשמלי. כאשר הם עקומים, הם מסובבים את קרני האור העוברים דרכם ב-90 מעלות סביב ציר התנועה של הקרניים. כאשר הם מתיישרים, הם מעבירים את קרני האור כמו שהן.

מראה מול לוח תאורה פלורסנטי
לתצוגת LCD אין אור משל עצמה ולכן בדופן הפנימית יש לוח מאיר פלורסנטי או מראה. ברב השעונים הדיגיטלים ומחשבי הכיס יש מראה. במצב כזה אור מבחוץ נכנס פנימה, פוגע במראה וחוזר. לכן בתנאי חושך איננו רואים דבר. במסכי מחשב מסוג LCD יש תאורה אחורית ולכן ניתן לראות גם בתנאי חושך.

תצוגת LCD במסכים
תצוגת LCD במסך מחשב מורכבת יותר כי צריך מטריצה של נקודות ולא סתם מלבן. לכן, יש רשת של אלקטרודות כך שניתן להאיר כל פיקסל. הבעיה בשיטה זו היא איטיות ולכן אם למשל מזיזים את העכבר מהר רואים שובל שלו. יש לשים לב כי בשיטה זו, בשונה מתצוגת CRT, אין קצבי רענון אופקיים ואנכיים כאשר יש תמונה קבועה, כי כל הפיקסלים מוארים בו זמנית. יש לעומת זאת קצבי רענון כאשר התמונה מתחלפת.


PCI (Peripheral Component Interconnect)

הPCI (מאנגלית: חיבור רכיבים היקפיים) הוא תקן המתאר אפיק מחשב (computer bus) להוספת התקנים היקפיים ללוח האם של המחשב דרך חריצי PCI במה שידוע כ"אפיק מקומי". התקנים אלה יכולים להיות מהצורה של:
* מעגלים משולבים המתאימים על הלוח אם עצמו (נקראים התקנים מישוריים במפרט הPCI). * כרטיסי הרחבה אשר מתאימים לשקעים (sockets).

תצורה
PCI מופיע לרוב במחשבים אישיים, היכן שהוא החליף את הISA בתפקיד האפיק התקני, אולם הוא גם מופיע בסוגי מחשבים אחרים. בניגוד לאפיקי ISA, הPCI מאפשר קביעת תצורה דינאמית של התקן היקפי. בזמן אתחול, הBIOS של כרטיס הPCI והBIOS של המערכת מתקשרים ומסדירים את המשאבים שכרטיס הPCI מבקש. דבר זה מאפשר הקצאה של בקשות פסיקה וכתובות של יציאות (ports), לעומת אפיק ISA, אשר דרש תצורה ידנית של בקשות הפסיקה על ידי שימוש ב"ג'אמפרים" (מקצרי מעגלים פיזיים) חיצוניים. פרט לכך, אפיק הPCI מספק תיאור מפורט של כל ההתקנים המחוברים אליו דרך מרחב התצורה של PCI.

תצורת הPCI מכסה את הגודל הפיזי של האפיק (כולל מרווח חיווט), אפיונים חשמליים, תזמוני אפיק ופרוטוקולים. קבוצת עניןן מיוחד של הPCI (PCISIG) מוכרת העתקים של התצורה ב http://www.pcisig.com.

תצורת אפיק PCI בסיסי
33.33 מגה-הרץ תדירות השעון עם העברות סינכרוניות.
שיעור תעבורה מקסימלי של 133 מגה-בית לשניה.
רוחב אפיק של 32 ביט.
גודל כתובת של 32 ביט (כתובות עד 4 ג'יגה-בית)
עוצמת מתח של 3.3 או 5 וולט.

גרסאות PCI בסיסי
PCI 2.2, מאפשר רוחב אפיק של 64-ביט וגם תדירות שעון של 66 מגה-הרץ (שיעור תעבורה מקסימלי - 533 מגה-בית לשניה).
PCI-X, גירסה של PCI 2.2 אשר מגדילה את קצב המידע ל133 מגה-הרץ (שיעור תעבורה מקסימלי - 1066 מגה-בית לשניה).
PCI-X 266 (או PCI-X DDR), גירסא של PCI-X בנפח כפול, בקצב תעבורה של 266 מגה-הרץ (שיעור תעבורה מקסימלי - 2133 מגה-בית לשניה).
PCI קומפקטי, משתמש ברכיבים קטנים המשתמשים בPCI כלוח אםPCI-Express

PCI-Express (היה ידוע כ3GIO, ר"ת באנגלית של "הדור השלישי של קלט/פלט") הוא מימוש חדש של אפיק (bus) הPCI, אשר משתמש באותם עקרונות תכנות ותקני תקשורת, אך מתבסס על מערכת תקשורת טורית מהירה הרבה יותר. הוא נתמך על ידי בעיקר על ידי אינטל, אשר החלו לעבוד על התקן כפרויקט Arapahoe, לאחר נטישת מערכת הInfiniBand.

PCI-Express מיועד לשימוש כאפיק מקומי בלבד. כיוון שהוא מתבסס על מערכת PCI הקיימת, כרטיסים ומערכות יכולות להיות מוסבות לPCI-Express על ידי שינוי ברובד הפיזי בלבד – מערכות קיימות יכולות להיות מורצות על PCI-Express ולעולם לא לדעת את זה. המהירויות הגבוהות יותר על הPCI-Express מאפשרות להחליף כמעט את כל האפיקים הפנימיים, כולל AGP וPCI, כמו כן קיים בקר PCI-Express יחיד אשר מדבר עם כל ההתקנים החיצוניים, בניגוד לפתרון הנוכחי במכונות הקיימות (פתרון ה Northbridge/Southbridge).

אולם, PCI-Express אינו מהיר מספיק בכדי לשמש כאפיק זכרון. זהו חסרון בולט לעומת אפיק דומה בשם HyperTransport, אשר יכול לשמש בתפקיד אפיק זכרון גם כן. בנוסף, PCI-Express אינו מציע את הגמישות שמספקת מערכת הInfiniBand, אשר לה ביצועים דומים אך היא גם יכולה לשמש כאפיק פנימי וחיצוני.


USB - Universal Serial Bus

Universal Serial Bus או בקיצור USB היא יציאה מודרנית הנפוצה בעיקר במחשבי פנטיום שתיים ומעלה ומקינטושים מדגם G3 ומעלה. מאפשרת חיבור מספר רב של התקנים (עד 127) למחשב, כאשר ניהול המשאבים הוא אוטומטי. היציאה תומכת בהעברת נתונים מהירה מאוד וכן מאפשרת לחבר ולנתק התקנים ללא צורך בהפעלת המחשב מחדש.

USB 2.0
תקן משופר ל-USB 1.1 הישן יותר מאפשר מהירות העברת מידע גבוהה במיוחד של עד MBps480. הוא תומך בכל רכיבי USB 1.1 ומשתמש באותם מחברים מתאמים וכבלים. תקן זה מתחרה בתקן ה FireWire הנפוץ במחשבי מקינטוש, אם כי אפשר כבר להשיג כיום מחשבים הבאים עם תמיכה בשני התקנים.